Beton zeminlerde
tozumazlık

glosslityum logo

GLOSSLityum® beton parlatma sistemi ile 20 yıl tozumaz zemin!

TOZUMA NEDİR?
Beton zeminlerde tozuma (beton tozuması), betonun içerisinde bulunan toz partiküllerinin, meydana gelen hidrostatik basınçla betonda bulunan gözeneklerden yüzeye itilmesidir. Bütün beton yüzeyler zamanla tozumaya maruz kalırlar. Beton yüzeylerin dayanımının fazla olması, betonun yapısı veya sınıfı tozumayı engellemez.

BETON TOZUMAZLIK

BETON ZEMİNLERDE NEDEN TOZUMA MEYDANA GELİR?

Betonun terlemesi tamamlanmadan gerçekleştirilen yüzey bitirme işlemleri, beton yüzeyinde terlemenin getirdiği su ile su/çimento oranı çok yüksek bir tabaka oluştururlar, bu da düşük dayanımlı bir yüzey ortaya çıkarır. Düşük dayanımlı zemin betonları, yüksek dayanımlı betonlara kıyasla daha fazla tozuyabilirler. Beton zeminlerde tozuma, su emişi çok az olan temel veya polietilen kaplama üzerine dökülen betonlarda da görülür. Bu gibi bir durumda temelden oluşacak su emişi azalır ve betonun da fazla terlemesine sebep olur. Soğuk beton üzerinde ılık hava ve nem birikmesi ile taze betona işlem yapıldığında, beton yüzeyi zayıf kalır ve yüzeyi zayıf olan beton tozuma için elverişlidir. Beton zemin bulunan kapalı alanların, yeterli havalandırmaya sahip olması gerekir. Otopark gibi kapalı alanlarda yetersiz havalandırma, çeşitli araçlardan çıkan karbondioksitin neden olduğu karbonatlaşma ile yüzey dayanım ve dayanıklılığında düşüşe sebep olur. Yetersiz kür ve beton bakımı, zayıf yüzey tabakası oluşumuna neden olur ve bu yüzeylerde beton tozuması gerçekleşir. Taze betonun yağmur, kar veya rüzgardan korunması gerekir. Bu doğal etkilerden korunmayan betonun dayanımı azalır ve beton tozuması meydana gelir.

lityum silikat
lityum silikat

BETON TOZUMASI NASIL ENGELLENİR?

Beton dayanımı hangi seviyede olursa olsun, her türlü beton zamanla tozur. Beton ömrünü geçirdikçe yüzeyde kopmalar, soğuk derzlerin ayrılması ve diğer yapı ve yüzey problemleri ortaya çıkar. Beton silim ve parlatma uygulaması sayesinde beton zemin, aşınma dayanımı yüksek ve güzel hale gelir. Beton tozumazlık uygulaması ile beton, çok çeşitli problemlerden arındırılır. Yüzey tahribi durur, taban aşınmayı keser, 20 yıl tozumazlık sağlanır, leke ve hasarlar beton silimi ile kaldırılır. Beton zemin silimi gerçekleştirilmiş zemin, tüm zemin uygulamaları için hazır hale gelir.

GLOSSLITYUM BETON PARLATMA SİSTEMİ 20 YIL TOZUMAZLIK SAĞLAR

Glosslityum beton parlatma uygulaması, çok aşamalı ve yeni nesil zemin teknolojisidir. Beton parlatma uygulamasının her aşamasında beton, çevreye ve betonun yapısına zararsız lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici kimyasallar ile ek avantajlar elde eder ve tamamen yeni bir görünüm kazanır. İşleme tabi tutulmamış beton, potansiyeline erişmiş iyi bir zemin değildir. Beton parlatma, betonun potansiyeline erişmesi için en uygun alternatiftir ve son on yılda aktif olarak kullanılan diğer zemin uygulamalarına karşı büyük bir üstünlüğe sahiptir. Glosslityum beton parlatma sisteminin her çeşidi, 20 yıl tozumazlık sağlar.

hiperfloor

BETON ZEMİNİNİZ TOZUYOR MU?

TEKNİK DESTEK

GLOSSLITYUM SİSTEMİ

Glosslityum Beton Parlatma Sistemi, Amerikan Beton Parlatma Birliği'nin belirlediği standartlar doğrultusunda 5 farklı uygulama içerir ve parlaklık derecelerine göre uygulama sistemlerini sınıflandırır.

Glosslityum Beton Parlatma Sistemi kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir ve beton zemine, çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir. Beton parlatma, geleceğin zemin teknolojisi olarak gösterilmektedir.

GL

Glosslityum 15

20, 50, 100 Grit beton silim ve kazıma, 50 Resin honlama ve lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici C² Hard uygulamalarını içerir. Glosslityum 15 beton parlatma uygulaması ile 20 yıl tozumaz zemin elde edilir.
GL

Glosslityum 30

20, 50, 100 Grit beton silim ve kazıma, 50, 100, 200 Resin honlama ve lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici C² Hard uygulamalarını içerir. Glosslityum 30 beton parlatma uygulaması ile 20 yıl tozumaz saten parlaklığında zemin elde edilir.
GL

Glosslityum 60

20, 50, 100 Grit beton silim ve kazıma, 50, 100, 200 Resin honlama, 400, 800 Resin parlatma ve lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici C² Hard uygulamalarını içerir. Glosslityum 60 beton parlatma uygulaması ile 20 yıl tozumaz yarı parlak zemin elde edilir.
GL

Glosslityum 80

20, 50, 100 Grit beton silim ve kazıma, 50, 100, 200 Resin honlama ve 400, 800, 1500, 3000 Resin parlatma ve lityum silikat sıvı yüzey sertleştirici C² Hard ve C² Sealer uygulamalarını içerir. Glosslityum 80 beton parlatma uygulaması ile 20 yıl tozumaz tam parlak zemin elde edilir.
arrow

BETON ZEMİN TAMİRİ

Beton Parlatma, özel yüzey silim makineleri ve elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılıp C2 ürünleriyle mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır.

beton tozumazlik

TOZUMAZLIK İÇİN KİMYASALLAR

Crete Colors C2 kimyasalları lityum silikat içerirler. Lityum silikat sıvı yüzey sertleştiriciler, beton parlatma uygulamalarında kullanılarak beton zeminleri sertleştirir ve yoğunlaştırır.

arrow
arrow

Crete Colors

                     beton için kimyasallar

C² REMOVE

YÜZEY HAZIRLIĞI

C² HARD

SERTLEŞTİRME

C² SUPER HARD

SERTLEŞTİRME

C² HARD BLEND

SERTLEŞTİRME

C² SEAL

KORUMA

C² TINT

DEKORATİF

C² PROTECTOR

KORUMA

C² CLEAN

BAKIM

HABERDAR OLUN

Mail listemize katılarak kampanyalarımızdan haberdar olun!

SEKTÖRDE BİZ

“Yaklaşık 11 yıldır endüstriyel zemin betonları ve tünel betonları gibi imalatlara fiber donatı sağlayan ve aynı zamanda mühendislik hizmeti veren bir firmayız.

Müşterilerimizin tamamı inşaat sektöründen, dolayısıyla inşaat sektörüne hizmet veriyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin hemen her bölgesine hitap ediyoruz. Aynı zamanda birçok markanın Ortadoğu distribütörlüğünü de yaptığımız için farklı ülkelere de bu malzemelerin tedarikini biz sağlıyoruz.

İnşaat sektöründe hizmet sağladığımız alanları daha çok sanayi tesisleri ve endüstriyel yapılar oluşturmaktadır. Bu yapılarda endüstriyel zemin betonları yatırımcıların en önem verdiği konuların başında gelir. En büyük sıkıntıları betonların çatlaması ve servis ömürlerinin kısa olması. Biz betonların çatlamasını engelliyoruz, betonları donatılandırıyoruz. Ve servis ömürlerini onların istediği kadar uzatabiliyoruz. Saha betonlarına ve tünellere fiber donatıları sağlarken aynı zamanda maliyet avantajı da sağlıyoruz.

Kısaca, müşterilerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem mühendislik hizmeti veriyoruz hem de devamında çözüm ortakları oluyoruz. “

İskender KÖSE
Genel Müdür
Atlas Bir Yapı ve Mühendislik A.Ş.

Wise TV – Aralık 2018

UFAK BİR AYRINTI

Sürekli olarak trafiğe maruz kalan, üretimin ve operasyonun verimini belirleyen bir faktör olarak zemin betonu endüstriyel bir yapının en önemli parçasıdır.

Endüstriyel zeminler; bunlar depo veya üretim tesisi olabilirler, birbirine bağlı karmaşık sistemler olarak düşünülmeli ve tasarlanmalıdır. Optimal performans ancak raf, malzeme taşıma ekipmanı (forklift vb.) ve üzerinde çalıştığı zemin ortak toleransı ile çalışılırsa yakalanabilir.

Gerekli önem gösterilmeyen ve/veya yanlış tasarlanan zemin betonları kısa sürede işlevini yerine getiremeyen bir hal alır ve operasyon verimini önemli ölçüde düşürür.

"Yeterince iyi zeminler" talep etmediğinizi biliyoruz, bu yüzden çok daha iyisini sunuyoruz!

TOP