Rötre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

/ / Fiber Donatı
rotreblog

RÖTRE NEDİR?

Rötre çatlaklar betonda büzülme ve kılcal çatlaklara verilen isimdir. Yeni veya prizini almamış betonun su kaybederek veya ortam ile sıcaklık farklılıklarından dolayı büzülerek çatlak meydana gelmesi durumudur. Rötre çatlaklarını engellemek için beton yapımı esnasında Betonfiber Polipropilen Elyaf ürününü kullanabilirsiniz. Polipropilen Elyaf rötre çatlaklarını engelleyerek betonun daha uzun ömürlü olması sağlar.

RÖTRE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

PLASTİK RÖTRE

Yeni betonun içerisindeki suyun bir miktarı, betonun yerleştirilmiş olduğu kalıplar veya zemin tarafından emilerek kaybolabilir fakat asıl su kaybedilen kısım betondaki suyun buharlaşmasıyla gerçekleşir. Bu sebep ile yeni beton terleme yaparak beton yüzeyine veya yüzeye yakın kısımlara hızla su çıkmasını sağlar ve hızlı buharlaşma sonucu beton yüzeyinde kuruluk yaratarak betonda büzülme meydana getirmektedir. Yeni betonlarda bu 2-5 saat arasında gerçekleşmektedir. Betonda henüz plastikliğini kaybetmeden gerçekleşen bu büzülmeye plastik rötre denir.

ŞİŞME (NEGATİF BÜZÜLME)

Sürekli su içerisinde kalan çimento hamurlarının ve betonların hacimlerinde ve ağırlıklarında küçük bir miktar artma meydana gelir. Çimento hamurunun veya betonun gösterdiği hacim artışına “şişme” veya “negatif büzülme” denilmektedir.

HİDRATASYON BÜZÜLMESİ

Beton içerisindeki suyun önemli bir miktarını herhangi bir sebep ile kaybedilmesi durumunda, kapiler boşluklarındaki buhar basıncı azalır ve hidratasyon yavaşlar. Bir süre sonra hidratasyonun devamlılığı sağlanamadığı için betonda büzülme meydana gelmektedir. Bu büzülmeye verilen isim Hidratasyon Büzülmesi’dir.

KARBONATLAŞMA BÜZÜLMESİ

Kalsiyum hidroksitin havada bulunan karbondioksit ile temas ederek kalsiyum karbonat (CaCO3) oluşmakta ve bir miktar su oluşturmaktadır. Bu oluşan su beton bünyesinden azalarak Karbonatlaşma olayıyla meydana gelen büzülme işlemini gerçekleştirir.

KURUMA BÜZÜLMESİ

Sertleşmiş betonda yer alan suyun bir miktarının buharlaşarak betonu kurutması sonucu oluşan büzülmeye denir.

TERMİK RÖTRE

Prizi biten ve yavaş yavaş sertleşmeye başlayan betonda, hidratasyon ısısının tüm beton kütlesini ısıtmaya yetecek olarak artmaması sonucu kütle soğuyarak termik büzülme oluşturur. Bu büzülmeye verilen isimdir.

Bir sonraki yazımızda RÖTRE ÇATLAKLARINA değinerek, bu çatlaklar hakkında sizlere daha fazla bilgi aktaracağız.

Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bizlere info@atlas1.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

BLOG & HABERLER

İşimizin en önemli parçası ürünlerimiz ve ürünlerimiz ile sağladığımız hizmetlerimiz. Distribütörlüğünü yaptığımız dünyaca ünlü markalarımızdan gelişmeleri, ürünleri, haberleri, etkinlikleri sizlere sunuyoruz. Atlas 1 olarak ürün ve hizmetlerimiz hakkında tecrübeli mühendis kadromuz ile sizlere yazılar hazırlıyor, fotoğraf ve videolar ile işimizi anlatıyoruz!

MacromeshRead more +22 Haziran 2020 By admin in Fiber Donatı

Fiber Donatı Nedir?

Yeni hazırlanmış taze betonun sertleşmesi aşamasında ortaya çıkan, rötre çatlakları olarak adlandırılan büzülme çatlakları, oturma çatlakları, kılcal çatlaklar ve yüklemeye bağlı çatlak ilerlemesinin önlenmesi için özellikle endüstriyel zemin betonlarında da kullanılan bir tür donatı çeşididir. Fiber donatı, betonun mekanik özelliklerinin iyileşmesine de katkıda bulunur. Makro sentetik ve mikro sentetik fiber donatılar olarak gruplandırılan çeşitli kullanım
DERZ PROFİLİRead more +22 Haziran 2020 By admin in Derz Profili

Yeni Nesil Derz Profili Hcj Cosinus Slide

Cosinus Slide® derz profili alanındaki en benzersiz üründür. Mükemmel genleşme derzi geliştirme arayışımızda, şimdiye kadarki en iyi yük aktarımını sağlayan yepyeni bir birleştirme çözümü sunduk. Yükler ve tekerlekler için “çift kayma etkili” tek ve benzersiz bağlantı. Endüstriyel beton zemininizi COSINUS SLIDE® JOINT ile optimize edin. Derz Profili Hcj Cosinus Slide® Avantajları • Şok ve titreşimsiz forklift tekerleği
beton parlatma nedenleriRead more +22 Haziran 2020 By admin in Beton Parlatma

Beton Parlatmanın 5 Önemli Nedeni!

Beton Parlatma Yapmanız İçin 5 Önemli Neden. Beton parlatma neden bu kadar önemli? Neden son yıllarda firmalar beton parlatma yaptırıyor? Bu soruların cevabını sizlerle paylaşıyoruz. İşte beton parlatmanın bu kadar önemli olmasını sağlayan 5 neden! Kolay Temizlenmesi ve Bakımının Kolay Olması Beton parlatma uygulanan zemin betonlarında, temizlenmesi oldukça kolaydır. Genellikle sabunlu su veya normal bir
TOP
Merhaba! Yardıma mı ihtiyacınız var?
İletişim bilgilerinizi yazın, size ulaşalım!
Holler Box