CRETE COLORS
C² kimyasal yapıları

kimyasal logo

CRETE COLORS ve PROSOCO on yıldan uzun bir süredir stratejik ortaklardır ve dünyadaki beton zeminler için özenle hazırlanmış yüksek kaliteli kimyasallar sunmaktadırlar. PROSOCO'nun Consolideck ürün serisi ABD ve Kanada pazarlarına hizmet ederken, Crete Colors 'ın C2 hattı, diğer tüm uluslararası pazarlarda yer alıyor. Crete Colors ve Prosoco dünya genelinde pazar segmentlerine liderlik eden iki benzersiz marka geliştirdiler ve yetkili distribütör olarak bu ürünleri sizlere sunuyoruz.

LİTYUM SİLİKAT

LİTYUM SİLİKAT NEDİR?

Günümüzde mevcut tüm beton sertleştiriciler ve yoğunlaştırıcılar genel olarak üç ana fayda sağlamaktadır.

• Yüzey sertleştirme
• Zemin tozumazlığı
• Yüzey sızdırmazlığı

Sıvı yüzey sertleştiricilerin en yüksek performanslı olanları lityum silikatlardır. Lityum silikat, beton yüzeyinde hiçbir kaplama oluşturmadan betona penetre olduktan sonra kalsiyum hidroksitlerle kalsiyum silika hidrat bağları oluşturur. Dolayısıyla tozumayı tamamen engellerken, aynı zamanda aşınma direncini de %59'a kadar artırmaktadır. Avantajları arasında uygulama sisteminin kolaylığı da bulunan lityum silikat, endüstriyel zemin betonları, otopark betonları vb. zemin betonlarında en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

lityum silikat

NEDEN LİTYUM SİLİKAT?

Düşük viskozite ve alkalilik yapısına sahip C2 lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricileri zemine daha derin ve daha bütünleşik olarak nüfuz eder. Emilme sırasında lityum parçacıklarının daha geniş dağılımı ile daha az tepkimeye girmemiş kalsiyum hidroksit molekülleri bırakarak daha sert bir yüzey sağlar.

Küçük moleküler yapıya sahip lityum, daha eşit ve kararlı tepkime göstererek yoğun bir yüzey oluşturur. Diğer yandan sodyum ve potasyum bazlı sertleştiriciler kararsız ve düzensiz tepkimeye girerek beton yüzeye; tepkimeye girmiş zayıf bağlı ya da tepkimeye girmemiş kalsiyum hidroksit kümeleri bırakır. Düzensiz yapıdaki yüzeyin dayanımının azalmasına yol açar. Sodyum ve potasyum bazlı sertleştiricilerin bir diğer sonucu ise rutubetin zemine nüfuz etmesidir. Alkali Silika Reaksiyonu (ASR) 'nin temel problemlerinden biri ortaya çıkar.

C2 lityum silikat sıvı yüzey sertleştiricileri betondaki kalsiyum ile reaksiyona girerek, sağlam ve stabil silikat yapıları oluşturur. C2 Lityum Silikat ayrıca kalsiyum hidroksit ile reaksiyona girerek alt katmanın kaplanması, karmaşık trikalsiyum silikat bileşkeler ile rutubetin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu bileşkeler betonarme yapıların içerisinde mikro gözenekleri bloke ederek nemi ortadan kaldırır.

C2 Lityum Silikat yüzey sertleştiricileri çatlama ve çizilmeye yol açmaz. Sodyum ve potasyum yüzey sertleştiriciler gibi beton zemin üzerinde bir jel tabakası formunu almaz ve yüzeyin içerisine nüfuz eder. C2 Lityum Silikat sertleştiricileri sodyum ve potasyum bazlı sertleştiriciler gibi suyu emmez ya da suda çözünmez. Bu yüzden beton zemine suya dayanıklılık kazandırır.

lityum silikat

C2 LİTYUM SİLİKAT'IN AVANTAJLARI

ZEMİN YÜZEYLERİNİ GÜÇLENDİRİR
C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri silikadaki kalsiyum hidroksit gibi ağır kimyasallar ile reaksiyona girerek betonun içerisinde ki gözenekleri doldurur ve zemini güçlendirir.

ÜSTÜN PENETRASYON
C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri lityum katalizörü içerir. Bu sayede zemin içerisine tam bir reaksiyonu tetikleyerek, daha fazla ve bütünleşik penetrasyon sağlar.

AŞINMA DİRENCİ
En iyi betonarme zeminler bile endüstriyel trafiğe maruz kaldığında hızlı bir şekilde eskitme gösterir. C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri kullanımında beton zemin bütünleşik bir yapıya sahip olduğu için zemin, aşınma ve deformasyon direnci kazanır.

UZUN ÖMÜRLÜLÜK
C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri kullanılması ile beton yüzey tek bir uygulamada uzun ömürlü dayanım kazanır.

TOZUMAZLIK
Sıradan bir beton, hidrostatik basınç ile içerisindeki toz partiküllerini dışarıya doğru dağıtır ve toz oluşumu ortaya çıkar. C2 Lityum Silikat, tek bir uygulamada beton yüzey içerisindeki bütün gözenekleri bloke ederek zeminde bir toz partikülü bırakmaz ve tozumanın önüne geçmiş olur.

ESKİ ZEMİNLERİN DURUMUNU GELİŞTİRİR
Beton yüzeylerde zemin yaşlanması ile yüzey stresi, delaminasyonu, soğuk derz çatlamaları vb. sorunlar zamanla artış gösterebilir. C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri geliştirilmiş silim ve parlatma teknikleri ile beton zemin üzerindeki deforme olmuş tabakayı alarak yeni, güçlenmiş ve darbe dayanımı artırılmış bir yüzey oluşumunu sağlar.

LASTİK İZLERİNİ AZALTMA
Doğal kaba beton, düzensiz dokusu ile kendisinin ve araç lastiklerinin aşınmasına neden olur. Aşınma esnasında lastik, yapısı gereği yüzeyde izler oluşturur. C2 Lityum Silikat sıvı yüzey sertleştiricileri ile bu aşınma önlenirken zemin üzerindeki lastik izleri minimuma indirilir. Pürüzsüz yüzey iz tutmaz ve oluşan ufak lekeler ise basit bir temizlik ile ortadan kaldırılabilir.

arrow

DAHA AZ BAKIM

Birçok zemin sistemi, karo ve linolyumun dahil, temizlik aşamasında agresif bir ovma-kazıma gerektirir. Bunun nedeni beton içerisindeki gözeneklerdir. C2 Lityum Silikat uygulaması ile gözenekler doldurulur leke dayanımı arttırılır ve bütünleşik bir betonarme yapı oluşturulur.

beton tozumazlik

ÜRETİM DURMAZ

Hızlı kürlenme süresi ile C2 Lityum Silikat uygulama sürecinden hemen sonra zeminin kullanıma açılmasını sağlar. Zehirli kimyasal barındırmayan uygulamadan sonra zemin karantina, bekleme vb. işlemler görmez ve hemen kullanıma açılabilir.

arrow
arrow

Crete Colors

                     beton için kimyasallar

C² REMOVE

YÜZEY HAZIRLIĞI

C² HARD

SERTLEŞTİRME

C² SUPER HARD

SERTLEŞTİRME

C² HARD BLEND

SERTLEŞTİRME

C² SEAL

KORUMA

C² TINT

DEKORATİF

C² PROTECTOR

KORUMA

C² CLEAN

BAKIM

HABERDAR OLUN

Mail listemize katılarak kampanyalarımızdan haberdar olun!

SEKTÖRDE BİZ

“Yaklaşık 11 yıldır endüstriyel zemin betonları ve tünel betonları gibi imalatlara fiber donatı sağlayan ve aynı zamanda mühendislik hizmeti veren bir firmayız.

Müşterilerimizin tamamı inşaat sektöründen, dolayısıyla inşaat sektörüne hizmet veriyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin hemen her bölgesine hitap ediyoruz. Aynı zamanda birçok markanın Ortadoğu distribütörlüğünü de yaptığımız için farklı ülkelere de bu malzemelerin tedarikini biz sağlıyoruz.

İnşaat sektöründe hizmet sağladığımız alanları daha çok sanayi tesisleri ve endüstriyel yapılar oluşturmaktadır. Bu yapılarda endüstriyel zemin betonları yatırımcıların en önem verdiği konuların başında gelir. En büyük sıkıntıları betonların çatlaması ve servis ömürlerinin kısa olması. Biz betonların çatlamasını engelliyoruz, betonları donatılandırıyoruz. Ve servis ömürlerini onların istediği kadar uzatabiliyoruz. Saha betonlarına ve tünellere fiber donatıları sağlarken aynı zamanda maliyet avantajı da sağlıyoruz.

Kısaca, müşterilerimizin hem ihtiyaçlarını karşılıyoruz hem mühendislik hizmeti veriyoruz hem de devamında çözüm ortakları oluyoruz. “

İskender KÖSE
Genel Müdür
Atlas Bir Yapı ve Mühendislik A.Ş.

Wise TV – Aralık 2018

UFAK BİR AYRINTI

Sürekli olarak trafiğe maruz kalan, üretimin ve operasyonun verimini belirleyen bir faktör olarak zemin betonu endüstriyel bir yapının en önemli parçasıdır.

Endüstriyel zeminler; bunlar depo veya üretim tesisi olabilirler, birbirine bağlı karmaşık sistemler olarak düşünülmeli ve tasarlanmalıdır. Optimal performans ancak raf, malzeme taşıma ekipmanı (forklift vb.) ve üzerinde çalıştığı zemin ortak toleransı ile çalışılırsa yakalanabilir.

Gerekli önem gösterilmeyen ve/veya yanlış tasarlanan zemin betonları kısa sürede işlevini yerine getiremeyen bir hal alır ve operasyon verimini önemli ölçüde düşürür.

"Yeterince iyi zeminler" talep etmediğinizi biliyoruz, bu yüzden çok daha iyisini sunuyoruz!

TOP